Ágústínus fra Melaleiti - IS2002135450

Højde: 1.41 m. i stang


Farve: Sortbrun uden aftegn


Avler: Vilhjálmur Svansson


Ejer: Kirstineholm Stutteri




Bedækningssæsonen 2022:


Ágústínus håndbedækker hele sæsonen hjemme ved Kirstineholm Stutteri

FF: Hrafn frá Holtsmúla

(Rid: 8,72 - Byg: 8,40 - Tot: 8,56)

Ærespræmie for afkom

FM: Glókolla frá Kjarnholtum I

(Rid: 7,47 - Byg: 7,75 - Tot: 7,61)

Ærespræmie for afkom

MF: Háttur frá Kirkjubæ

(Rid: 6,87 - Byg: 7,84 - Tot: 7,35)

MM: Stjarna frá Steinmóðarbæ

F: Kolfinnur frá Kjarnholtum I

(Rid: 8,84 - Byg: 8,05 - Tot: 8,45)

Ærespræmie for afkom

M: Gnótt frá Steinmóðarbæ

(Rid: 8,10 - Byg: 7,91 - Tot: 8,01)

Ágústínus frá Melaleiti

(Rid: 8,93 - Byg: 8,13 -Tot: 8,61)
Afkomskåret i 1. klasse

Ágústínus opnåede afkomskåring i 1. klasse i 2019

Tölt

Trav

Pas

Galop

Vilje/sind

Form

Skridt

l. tölt

l.galop

Rid.

8,5

9,5

9,0

9,0

9,5

8,5

8,0

8,0

8,0

8,93

Hoved

Hals

Overligne

Prop.

Benkv.

Benbev.

Hove

Hårpragt

 

Byg.

8,0

8,5

8,5

8,0

7,5

8,0

8,5

7,0

 

8,13

Total: 8,61       Blup: 112

Bedækningskontrakt 2022:

Galleri:

Ágústínus og Mathilde Brønden foråret 2018
Ágústínus og Mathilde Brønden foråret 2018
Sölvi og Ágústínus ved NM 2016 - Foto: Anny Husebø
Sölvi og Ágústínus ved NM 2016 - Foto: Anny Husebø
Sölvi og Ágústínus ved NM 2016 - Foto: Anny Husebø
Ágústínus og Sölvi - 1. plads i GDA til Svendborg Open, Maj 2016
Ágústínus og Sölvi - 1. plads i GDA til Svendborg Open, Maj 2016
World Tölt 2016 i Arena Fyn, Odense - Ágústínus blev nr. 2 i hingstshowet for 5-gængere
World Tölt 2016 i Arena Fyn, Odense - Ágústínus blev nr. 2 i hingstshowet for 5-gængere
Ágústínus April 2014
Ágústínus April 2014
Ágústínus og Daníel forår 2011.
Ágústínus og Daníel forår 2011.
Ágústínus og Daníel forår 2011.
Ágústínus og Daníel forår 2011.
Ágústínus og Daníel forår 2011.
Ágústínus og Daníel forår 2011.
Ágústínus og Daníel vinter 2009.
Ágústínus og Daníel vinter 2009.
Ágústínus og Agnar Þór Magnússon til Landsmót 2008.
Ágústínus og Agnar Þór Magnússon til Landsmót 2008.
Ágústínus og Agnar Þór Magnússon til Landsmót 2008.
Ágústínus og Agnar Þór Magnússon til Landsmót 2008.
Ágústínus i Island
Ágústínus som føl (2002)


Sport- and Gaedinga judgements:



DM Gædingakeppni 2017

Sölvi Sigurðarson - GDA - Score: 8,584

1. plads i udtagelsen - 1. plads i finalen (score: 8,576)

Vinder af Liselund's vandrepokal for bedste gædingur



NM Gædingakeppni 2016

Sölvi Sigurðarson - GDA - Score: 8,576

2. plads i udtagelsen - 4. plads i finalen (score: 8,482)



Svendborg Open 2016

Sölvi Sigurðarson - GDA - Score: 8,256

8. plads i udtagelsen - 1. plads i finalen (score: 8,824)



Fjórðungsmót Vesturlands 2013

Guðmundur Björgvinsson - A-class gaedingar five-gaited - Score: 7,87

6. plads i udtagelsen - 5. plads i finalen (score: 8,51)



Gæðingamót Fáks 2013

Daníel Jónsson - A-class gaedingar five-gaited - Score: 8,65

2. plads i udtagelsen - 3. plads i finalen (score: 8,78)



Landsmót hestamanna 2011

Daníel Jónsson - A-class gaedingar five-gaited - Score: 8,67

3. plads i udtagelsen - 5. plads i finalen (score: 8,53)



Landsmótsúrtaka Geysis, Trausta, Smára og Loga 2011

Daníel Jónsson - A-class gaedingar five-gaited - Score: 8,76

1. plads i udtagelsen



Hestaþing Glaðs 2007

Birna Tryggvadóttir - A-class gaedingar five-gaited - Score: 7,93

3. plads i udtagelsen - 1. plads i finalen (score: 8,61)



Udvalgte afkom efter Ágústínus:

IS2008138737

Aragon frá Lambanesi

Sortbrun u/ aftegn

M: Sveifla frá Lambanesi


MF: Flugar frá Flugumýri

(Rid: 8,10 - Byg: 7,94 - Tot: 8,02)


MM: Blika frá Bergstöðum


Kåring: Rid: 8,55 - Byg: 7,87 - Tot: 8,28
















IS2009125350

Júlíus Sesar frá Kópavogi

Sortbrun u/ aftegn

M: Elting frá Brekkukoti


MF: Burkni frá Borgarhóli

(Rid: 8,54 - Byg: 7,78 - Tot: 8,16)


MM: Kýrholts-Rauðka frá Kýrholti

Kåring: Rid: 8,06 - Byg: 8,46 - Tot: 8,22
















IS2009157995

Árvakur frá Tunguhálsi II

Sortbrun u/ aftegn

M: Fema frá Miðsitju

(Rid: 8,12 - Byg: 7,72 - Tot: 7,96)


MF: Greipur frá Miðsitju

(Rid: 7,30 - Byg: 7,70 - Tot: 7,50)


MM: Nafna frá Nesjum

Kåring: Rid: 8,13 - Byg: 8,24 - Tot: 8,17
















IS2009186513

Narfi frá Áskoti

Sortbrun u/ aftegn


M: Súld frá Helgadal

(Rid: 8,28 - Byg: 7,85 - Tot: 8,11)


MF: Adam frá Meðalfelli

(Rid: 8,65 - Byg: 7,83 - Tot: 8,24)

Afkomskåret i 2. klasse


MM: Salvör frá Naustum III

(Rid: 8,08 - Byg: 7,76 - Tot: 7,95)

Kåring: Rid: 8,40 - Byg: 7,94 - Tot: 8,22
















IS2009201047

Hreyfing frá Skipaskaga

Sortbrun u/ aftegn

M: Freisting frá Haga I

(Rid: 8,26 - Byg: 7,85 - Tot: 8,05)


MF: Þristur frá Stóra-Hofi

(Rid: 7,80 - Byg: 7,96 - Tot: 7,88)


MM: Snegla frá Droplaugarstöðum

(Rid: 7,30 - Byg: 8,00 - Tot: 7,65)

Kåring: Rid: 8,64 - Byg: 8,16 - Tot: 8,45
















IS2009238738

Höll frá Lambanesi

Sortbrun u/ aftegn

M: Sylgja frá Dalsbúi

(Rid: 7,34 - Byg: 7,87 - Tot: 7,55)


MF: Huginn frá Haga I

(Rid: 9,05 - Byg: 7,84 - Tot: 8,57)

Ærespræmie for afkom


MM: Salvör frá Naustum III

(Rid: 8,08 - Byg: 7,76 - Tot: 7,95)

Kåring: Rid: 7,99 - Byg: 8,40 - Tot: 8,16
















IS2009255574

Hugsun frá Bessastöðum

Sortblak u/ aftegn

M: Hugsýn frá Þóreyjarnúpi

(Rid: 8,31 - Byg: 8,06 - Tot: 8,21)


MF: Huginn frá Haga I

(Rid: 9,05 - Byg: 7,84 - Tot: 8,57)

Ærespræmie for afkom


MM: Kólga frá Þóreyjarnúpi

Kåring: Rid: 8,31 - Byg: 8,06 - Tot: 8,21
















IS2009281385

Brimrót frá Ásbrú

Sortbrun u/ aftegn

M: Samba frá Miðsitju

(Rid: 8,61 - Byg: 8,22 - Tot: 8,46)

Ærespræmie for afkom


MF: Orri frá Þúfu í Landeyjum

(Rid: 8,61 - Byg: 8,08 - Tot: 8,34)

Ærespræmie for afkom


MM: Krafla frá Sauðárkróki

(Rid: 8,51 - Byg: 8,00 - Tot: 8,26)

Ærespræmie for afkom

Kåring: Rid: 8,18 - Byg: 8,01 - Tot: 8,12
















IS2009282660

Vaka frá Dísarstöðum 2

Brun u/ aftegn

M: Dáð frá Dísarstöðum 2

(Rid: 8,17 - Byg: 8,07 - Tot: 8,13)


MF: Keilir frá Miðsitju

(Rid: 8,77 - Byg: 8,42 - Tot: 8,63)

Ærespræmie for afkom


MM: Ösp frá Einiholti

(Rid: 7,76 - Byg: 7,80 - Tot: 7,78)

Kåring: Rid: 8,37 - Byg: 7,85 - Tot: 8,16
















IS2009288433

Flikka frá Brú

Glóbrúnn uden aftegn

M: Lukka frá Kjarnholtum II

(Rid: 8,09 - Byg: 7,89 - Tot: 8,01)


MF: Oddur frá Selfossi

(Rid: 8,86 - Byg: 8,10 - Tot: 8,48)

Ærespræmie for afkom


MM: Flikka frá Borgarholti

(Rid: 7,73 - Byg: 7,65 - Tot: 7,69)

Kåring: Rid: 8,21 - Byg: 7,73 - Tot: 8,02
















IS2009255250

Þruma frá Efri-Þverá

Sortbrun u/ aftegn

M: Spyrna frá Kópavogi


MF: Glampi frá Vatnsleysu

(Rid: 8,68 - Byg: 7,85 - Tot: 8,35)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Kvika frá Tumabrekku

Kåring: Rid: 8,26 - Byg: 8,01 - Tot: 8,16
















IS2010135563

Aríus frá Vatnshömrum

Sortbrun u/ aftegn

M: Hera frá Lækjarbotnum

(Rid: 8,15 - Byg: 8,00 - Tot: 8,09)


MF: Sveinn-Hervar frá Þúfu í Landeyjum

(Rid: 8,38 - Byg: 8,06 - Tot: 8,25)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Gyðja frá Lækjarbotnum

(Rid: 8,50 - Byg: 8,21 - Tot: 8,38)

Ærespræmie for afkom

Kåring: Rid: 8,09 - Byg: 8,00 - Tot: 8,06
















IS2010177270

Organisti frá Horni I

Sortblak u/ aftegn


M: Flauta frá Horni I

(Rid: 8,53 - Byg: 8,18 - Tot: 8,39)


MF: Spuni frá Miðsitju

(Rid: 8,35 - Byg: 8,29 - Tot: 8,33)


MM: Frostrós frá Sólheimum

(Rid: 7,11 - Byg: 7,58 - Tot: 7,34)

Kåring: Rid: 8,94 - Byg: 8,39 - Tot: 8,72

Bedste 6-årige hingst ved Landsmót 2016

















IS2010186598

Starri frá Herríðarhóli

Mørk brun u/ aftegn

M: Hylling frá Herríðarhóli

(Rid: 8,46 - Byg: 8,18 - Tot: 8,35)


MF: Herkúles frá Herríðarhóli

(Rid: 7,42 - Byg: 7,76 - Tot: 7,55)


MM: Hamingja frá Herríðarhóli

(Rid: 7,40 - Byg: 7,64 - Tot: 7,50)

Kåring: Rid: 8,84 - Byg: 8,26 - Tot: 8,61
















IS2010201591

Kolka frá Klukku

Brunblak u/ aftegn



M: Kolgríma frá Ingólfshvoli

(Rid: 8,26 - Byg: 7,57 - Tot: 7,99)


MF: Kjarni frá Þjóðólfshaga 1

(Rid: 8,30 - Byg: 8,31 - Tot: 8,30)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Elja frá Ingólfshvoli

(Rid: 8,52 - Byg: 7,83 - Tot: 8,24)

Kåring: Rid: 8,48 - Byg: 7,56 - Tot: 8,11
















IS2011165060

Árblakkur frá Laugasteini

Sortbrun u/ aftegn

M: Áróra frá Laugasteini

(Rid: 8,20 - Byg: 8,03 - Tot: 8,13)


MF: Roði frá Múla

(Rid: 7,84 - Byg: 8,30 - Tot: 8,07)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Ársól frá Tjörn

(Rid: 7,94 - Byg: 7,95 - Tot: 7,95)

Kåring: Rid: 9,20 - Byg: 8,28 - Tot: 8,83

Árblakkur er det højest bedømte afkom efter Ágústínus, har den 5. højeste bedømmelse som 6-årig, og har den fjerde højeste bedømmelse for rideegenskaber i verden.
















IS2011181803

Baltasar frá Haga

Sortbrun u/ aftegn

M: Blika frá Haga

(Rid: 8,17 - Byg: 8,01 - Tot: 8,11)


MF: Roði frá Múla

(Rid: 7,84 - Byg: 8,30 - Tot: 8,07)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Glóa frá Bræðratungu

(Rid: 7,90 - Byg: 7,81 - Tot: 7,86)

Kåring: Rid: 8,25 - Byg: 8,20 - Tot: 8,23
















IS2011184977

Blakkur frá Hvolsvelli

Sortbrun u/ aftegn

M: Orka frá Hvolsvelli

(Rid: 8,00 - Byg: 8,03 - Tot: 8,01)


MF: Hektor frá Akureyri

(Rid: 8,64 - Byg: 8,18 - Tot: 8,41)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Litla-Kolla frá Jaðri

(Rid: 8,18 - Byg: 7,94 - Tot: 8,06)

Kåring: Rid: 7,98 - Byg: 8,08 - Tot: 8,02
















IS2011286809

Þeldökk frá Lækjarbotnum

Sortbrun u/ aftegn

M: Gyðja frá Lækjarbotnum

(Rid: 8,50 - Byg: 8,21 - Tot: 8,38)

Ærespræmie for afkom


MF: Baldur frá Bakka

(Rid: 8,36 - Byg: 7,95 - Tot: 8,15)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Hekla-Mjöll frá Lækjarbotnum

Kåring: Rid: 8,22 - Byg: 7,87 - Tot: 8,08
















IS2011186100

Ás frá Kirkjubæ

Sortbrun u/ aftegn

M: Freisting frá Kirkjubæ

(Rid: 8,20 - Byg: 8,12 - Tot: 8,16)

Ærespræmie for afkom


MF: Glúmur frá Kirkjubæ

(Bygningsbedømt med 7,85)


MM: Fluga frá Kirkjubæ

(Rid: 8,30 - Byg: 8,03 - Tot: 8,16)

Kåring: Rid: 8,39 - Byg: 8,18 - Tot: 8,31
















M: Kolbrá frá Kjarnholtum I

(Rid: 8,87 - Byg: 8,25 - Tot: 8,62)


MF: Orri frá Þúfu

(Rid: 8,61 - Byg: 8,08 - Tot: 8,34)

Ærespræmie for afkom


MM: Dagrenning frá Kjarnholtum I

(Rid: 8,07 - Byg: 7,81 - Tot: 7,97)

Kåring:
















M: Elding frá Haukholtum

(Rid: 8,77 - Byg: 8,24 - Tot: 8,56)

Ærespræmie for afkom


MF: Hrynjandi frá Hrepphólum

(Rid: 8,22 - Byg: 8,23 - Tot: 8,23)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Fjöður frá Haukholtum

Kåring: Rid: 8,10 - Byg: 8,03 - Tot: 8,07
















IS2014182337

Kraftur frá Kjartansstöðum

Sortbrun u/ aftegn

M: Töru-Glóð frá Kjartansstöðum

(Rid: 8,28 - Byg: 8,29 - Tot: 8,28)


MF: Dynur frá Hvammi

(Rid: 8,57 - Byg: 8,32 - Tot: 8,47)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Tara frá Kjartansstöðum

(Rid: 8,14 - Byg: 7,73 - Tot: 8,93)

Kåring: Rid: 8,23 - Byg: 7,94 - Tot: 8,12
















IS2014138175

Þristur frá Tungu

Sortbrun u/ aftegn

M: Fantasía frá Breiðstöðum

(Rid: 8,35 - Byg: 7,99 - Tot: 8,21)


MF: Hróður frá Refsstöðum

(Rid: 8,69 - Byg: 7,94 - Tot: 8,39)

Ærespræmie for afkom


MM: Zara frá Syðra-Skörðugili

(Rid: 8,24 - Byg: 7,96 - Tot: 8,13)

Kåring: Rid: 8,69 - Byg: 8,25 - Tot: 8,54
















DK2015100323

Aron fra Kirstineholm

Glóbrúnn u/ aftegn 

M: Dröfn frá Frostastöðum

(Rid: 8,12 - Byg: 7,81 - Tot: 7,99)


MF: Þorri frá Þúfu

(Rid: 8,26 - Byg: 8,25 - Tot: 8,26)

Ærespræmie for afkom


MM: Hæra frá Frostastöðum

Kåring:
















DK2016100327

Zorró fra Kirstineholm

Sort u/ aftegn

M: Bládís frá Bakkakoti

(Rid: 7,66 - Byg: 7,96 - Tot: 7,78)


MF: Nn frá Ármóti


MM: Smella frá Bakkakoti

(Rid: 8,27 - Byg: 7,41 - Tot: 7,93)

Kåring:
















DK2016100029

Ágúst fra Eyfjörd

Sortbrun u/ aftegn

M: Drottning frá Eystra-fróðholti

(Rid: 8,35 - Byg: 7,96 - Tot: 8,19)


MF: Sær frá Bakkakoti 

(Rid: 9,05 - Byg: 7,96 - Tot: 8,62)

Ærespræmie for afkom


MM: Prinsessa frá Eylandi

Kåring: Bygningsbedømt med 8,45 i 2020
















DK2017100164

Arion fra Kirstineholm

Sort u/ aftegn

M: Kómeta frá Snjallsteinshöfða 2


MF: Þóroddur frá Þóroddsstöðum

(Rid: 9,04 - Byg: 8,28 - Tot: 8,74)

Þóroddur har ærespræmie for afkom


MM: Freydís frá Snjallsteinshöfða 2

(Rid: 7,77 - Byg: 8,03- Tot: 7,87)

Kåring:
















M: Hylling frá Votmúla 2

(Rid: 8,27 - Byg: 8,31 - Tot: 8,29)


MF: Aron frá Strandarhöfði

(Rid: 8,75 - Byg: 8,22 - Tot: 8,54)

Ærespræmie for afkom


MM: Gígja frá Þóroddsstöðum

(Rid: 7,76 - Byg: 8,13 - Tot: 7,94)

Kåring:
















DK2019200232

Orka fra Kirstineholm

Sortbrun u/ aftegn

M: Sunna frá Laxárnesi

(Rid: 7,85 - Byg: 7,70 - Tot: 7,79)


MF: Fáfnir frá Fagranesi

(Rid: 8,40 - Byg: 8,26 - Tot: 8,33)

Afkomskåret i 1. klasse


MM: Gústrós frá Laxárnesi

(Rid: 8,10 - Byg: 7,60 - Tot: 7,85)

Kåring:
















M: Tóna fra Kirstineholm


MF: Tónn frá Ólafsbergi

(Rid: 8,83 - Byg: 8,13 - Tot: 8,55)


MM: Gátt frá Grund II

Kåring:
















DK2020100556

Hannibal fra Kirstineholm

Sortblak broget


M: Snotra frá Hellu


MF: Hrannar frá Skeiðvöllum

(Rid: 8,20 - Byg: 8,09 - Tot: 8,15)


MM: Sandra frá Skeiðvöllum

Kåring:
















M: Sóllilja fra Kirstineholm

(Rid: 7,61 - Byg: 8,03 - Tot: 7,78)


MF: Leiknir fra Søtofte

(Rid: 8,57 - Byg: 8,03 - Tot: 8,35)


MM: Sóley frá Snjallsteinshöfða 2

(Rid: 7,99 - Byg: 8,01 - Tot: 8,00)

Kåring:
















M: Senna fra Kirstineholm

(Rid: 7,39 - Byg: 7,42 - Tot: 7,40)


MF: Þeyr frá Holtsmúla I

(Rid: 8,61 - Byg: 8,06 - Tot: 8,39)


MM: Hylling frá Votmúla 2

(Rid: 8,27 - Byg: 8,31 - Tot: 8,29)

Kåring:
















DK2021200611

Hanna fra Kirstineholm

Sortbrun u/ aftegn

M: Hetja fra Kirstineholm


MF: Dugur frá Þúfu

(Rid: 8,56 - Byg: 8,39 - Tot: 8,49)


MM: Sóley frá Snjallsteinshöfða 2

(Rid: 7,99 - Byg: 8,01 - Tot: 8,00)

Kåring: